Ready, Set, Go! Monthly Prepration

I am so happy to see some new people checking out my blog. Thank you! I am really just getting things started and have been still trying to find my “niche” I think some super awesome ways to save money, some creative ways to save money, and some tasty CHEAP RECIPES might just be where I am headed, with a little life thrown in. SO stick around! Leave a comment and let me know if there is something you want me to write about or you have a question!

It’s the beginning of the month and that means it is time to stock up the fridge and pantry. We made it through last month on our budget of $150 (click that little link o find out how I shop for a whole month and only spend $150!)  but let me tell you the last few days we had to get a bit creative. This tells me that our budget is working but I could maybe tweak it just a little, in terms of what I make and what we buy!

I just got out of the kitchen and spent the last 3 hours cooking! Here is what I made:

  • A Whole Chicken ($6.93 this was a 7.5lb chicken and came out to .93 cents/ lb)

I always start with the chicken and rotissorie it in the oven, since it takes about 2 hours. I then use every piece of the chekcen to make at least 3 more meals!

Split Pea and Ham Soup (Split Peas $1.19/ lb, Ham left over bone and meat from last month .85 cents/lb)

split-pea-soup

Chicken Stock about 72 oz (free!) This was just the left over Chicken carcus and shavings of veggies and “butt” ends all thrown in a pot with water!

  • chicken-stock

Chicken Noodle Soup (Free, Price already covered in the price of the Chicken and I made the noodles and Broth!)

noodles

Ham, Cheese and Egg Breakfast Sandwiches (english muffins 2 pks .99 cents each, 1pk sliced cheese $1.99, 12 eggs $1.49/ carton of 12) This made 12 sandwiches for $5.50!

Pickled Onions for Pork Tacos ($1.79 for 3lbs I used one onion so arond .44 cents, a cup of vinegar and some seasonings)

Yesterday we had to stop into Meijer for some things off our ordinary list… Hubby wanted Horseraddish sauce, Holy Cow is that stuff expensive. It only a root and some vinegar! So I made 6 times as much for the same price! $3.99 for the root and it makes 24oz! You get like 8oz for that price!

So far I have made 2 dinners and 12 breakfast meals I still have 1/2 a chicken left and I plan to make pasta with it as well as a whole half of a ham (in the freezer for later) I also have enough food left for 15 more meals and most of what I make will get doubled and will work for lunches and left over dinners.

We only spent $124.85 today and it took me about 3 hours to put together all the meals from scratch. It might have taken a little bit of my time today but it saves us SO much money by not buying anything pre-made or in a package, although I did let my hubby get a few bags of chips today as payment for all the dishes I knew he would be helping to clean up this afternoon! Stay tuned, I am going to start posting some super yumy, super easy, and of course super CHEAP RECIPES. If you would like recipes to anything here please leave me a comment. I would love to hear from you 🙂 Be sure to check out my previous posts to learn how to save money while still making yummy meals!